محمد پورفیض

سال ها پیش بود قبل از آن که به دنیای طراحی سایت و نوشتن رمان وارد شوم و سایت ( seemp یا دیدن محمد پورفیض) را بسازم، از بیکاری لپتابم را روی پایم گذاشتم و بی هدف در دنیای اینترنت میچرخیدم و گاهی به چیز های عجیب و جالب بر می خوردم که میتوانست لحظاتی مرا سرگرم کند. تا اینکه به صورت اتفاقی با کلیک کردن روی یک بنر تبلیغاتی، به سایت بازی تراوین رفتم و برای اولین بار با این بازی آنلاین آشنا شدم.

تراوین در جایگاه اول

خب در آن زمان که حدود ده سال پیش بود، بازی های تحت وب زیادی وجود نداشت و تراوین در دنیا یکه تازی میکرد. خصوصا از زمانی که رسما وارد ایران شده بود و طراحی سایت آن به زبان فارسی بود، چنین چیزی کنجکاو و مشتاقمان میکرد که حداقل یک بار هم که شده این بازی را امتحان کنیم و لحظاتی را سرگرم شویم.

طراحی سایت محمد پورفیض

محمد پورفیض و نحوه شروع طراحی سایت

 

شروع ماجراجویی بزرگ

بعد از ثبت نام و شروع بازی تراوین، به خود که آمدم دیدم ساعت ها گذشته و من بدون اینکه حتی متوجه زمان شوم مشغول بازی بوده ام.

فردای آن روز موضوع را به پسرخاله ام و چند تا از دوستانم گفتم و خیلی از آن ها گقتند میدانیم و ما هم در سرور فلان تراوین بازی میکنیم! برایم خیلی جالب تر شد. روزها گذشت و من در طول شبانه روز پیوسته در حال انجام بازی بودم.

تراوین چست؟

تراوین در عصر باستان طی میشود و به این صورت است که شما در ابتدا یک دهکده کوچک با منابع کم در اختیار دارید و باید مزارع و معادن خود را ارتقاع دهید تا تولید تان بالا برود.

پس از آن شما میتوانید سربازخانه خود را بسازید و پس از تربیت سربازان جدید، با آن ها دهکده های بازیکنان دیگر را غارت کنید و منابعی که تولید کرده اند را بدزدید تا سرعت پیشرفتتان را بالا ببرید. طراحی سایت تراوین به شکل کاملا خلاقانه ای درست شده بود.

انواع مختلفی از سربازان وجود دارد که هر کدام وظیفه ای دارند و شما از نقاط ضعف و قوتشان به نفع خودتان استفاده می کنید. پس از پیشرفت کردن در بازی، کم کم شما میتوانید دهکده های بیشتر بسازید و امپراطوری خودتان را در بازی تراوین درست کنید.

جالب اینجا بود که بازی بین ده تا پانزده سرور داشت و هر سرور آن یک سال به طول می انجامید تا تیم برنده بازی مشخص شود. در هر سرور حداقل بیست هزار نفر حضور فعال و روزانه داشتند.

نقاط مختلفی برای شروع وجود داشت که به شمال شرق، شمال غرب، جنوب شرق و جنوب غرب تقسیم می شدند و شما می توانستید یکی را انتخاب کنید.

بازیکنان با هم تشکیل اتحاد میدادند و بر علیه اتحاد های هم اعلام جنگ می کردند تا منابع یکدیگر را بدزدند. تا تقریبا چهار یا پنج ماه به همین صورت بازی ادامه پیدا میکرد.

شروع هیجان اصلی بازی

بعد از آن نژادی به نام ناتار ها در بازی آزاد میشدند و به همه بازی کنان حملات سنگین میکردند. کتیبه ای در دست ناتار ها بود که هرکسی آن را میدزدید میتوانست ساختمانی به اسم شگفتی جهان بسازد و هر کسی که میتوانست لول و یا سطح آن ساختمان را به عدد صد برساند بازی را برده بود.

که معمولا یک سال طول می کشید و در طول صد کردن لول آن ساختمان، ناتار ها و بازیکنان دیگر از منطقه های دیگر بازی به شما حملات سنگین میکردند تا با منجنیق ها و دیوار کوب هایشان ساختمان شگفتی جهان شما را از بین ببرند و نگذارند تا شما برنده بازی باشید.

بازیکنان با یک اسم لقب در بازی ثبت نام میکردند. به عنوان مثال من با عنوان محمد پورفیض در بازی فعالیت نمیکردم. و با لقب souron که آنتاگونیست اصلی مجموعه رمان های ارباب حلقه ها رمان مورد علاقه من، که مسیر زندگیم را به طور کل عوض کرد که در مقاله ای دیگر مفصل درباره این رمان و نویسنده اش و تاثیری که بر زندگی من و حتی رمانی که در باره آن مینویسم گذاشت صحبت کرده ام، در بازی تراوین ثبت نام میکردم و همه مرا به این اسم میشناختند.

گاهی برای ساخته شدن یک ساختمان شگفتی جهان چندین و چند اتحاد شصت نفره از بازیکنان با هم همکاری میکردند و هزاران نفر شب ها را تا صبح بیدار می ماندند تا بتوانند از بازیکنان دیگر سبقت بگیرند.

برای رفتن در این اتحاد ها رقابت های کاملا جدی ایجاد میشد و رهبران این اتحاد ها هم کاملا جدی بازیکنان را بررسی می کردند و بهترین آنها را به اتحاد وارد میکردند و با مناطق دیگر وارد جنگ می شدند.

به این شکل که در اواسط بازی تراوین در زمان آزاد شدن ناتار ها تمام بازیکنانِ به عنوان مثال اتحاد های شمال شرق نقشه با هم متحد می شدند و علیه ناتار ها و دیگر بازیکنان مناطق چهارگانه میجنگیدند تا پیروز بازی باشند و دیگر مناطق نقشه هم به همین صورت.

تشکیل جلسات محرمانه

خیلی مواقع در نرم افزار های پیام رسان به صورت صوتی و متنی( در آن زمان شبکه های اجتماعی مانند تلگرام و اینستاگرام و … نبود )، جلسات شبانه گذاشته میشد و رهبران اتحاد های بزرگ مناطق که سنشان معمولا بالای 30 سال بود با جدیت تمام در این جلسات حاضر میشدند و استراتژی جدید می ریختند تا با ترفند های مختلف از بازیکنان دیگر پیشی بگیرند و بازی را به نفع خودشان تمام کنند.

منطقه ی به عنوان مثال شمال شرق، یک رهبر اصلی داشت و حدودا 20 اتحاد شصت نفره اصلی  و هر اتحاد دو رهبر که زیر نظر رهبر اصلی منطقه فعالیت میکردند. هر کسی در اتحاد وظیفه ای خاص داشت.

به عنوان مثال وظیفه چند نفر فقط تولید منابع با سرعت زیاد برای تامین منابع در زمان ساخت شگفتی جهان بود، چند نفر فقط ارتش حجومی تربیت میکردند تا اگر کسی زود تر از آن ها شگفتی جهان ساخت سریعا به آن ها حمله کنند و ساختمانشان را نابود کنند و کتیبه شان را بدزدند تا خودشان آن ساختمان را بسازند.

و چند نفر هم فقط نیرو های دفاعی میساختند تا از شهر در زمانی که شگفتی جهان در آن ساخته می شود دفاع کنند. و حتی چند نفری هم این وظیفه را داشتند که با تربیت جاسوسان زیاد از دهکده های دشمن جاسوسی کنند تا ببینند آن ها چند سرباز و یا چه ساختمان هایی دارند. و وظایف زیاد دیگری بود که سرتان را درد نمی آوردم.

قهرمان

در کنار همه اینها هر کسی که بازی میکرد یک قهرمان داشت که با فرستادن او به ماجراجویی های تایین شده توسط بازی و خرید و فروش سلاح از حراجی بازی که در آن بازیکنان به رد و بدل کردن  سلاح ها و منابع مشغول بودند، او را قوی میکردند. که برای اینکار نیاز به خرید سکه از بازی بود. که حدودا نود درصد بازیکنان این خرید را انجام میدادند.

جالب بنظر میرسد نه؟ شاید باورتان نشود ولی ده ها هزار نفر چه دختر و چه پسر به صورت جدی ساعت ها، روزها و حتی سال های زیادی از زندگیشان را در این بازی گذراندند بدون اینکه درآمدی از آن داشته باشند و یا حتی جایزه ای خاص را ببرند زندگیشان را به پای این بازی ریختند و نتیجه ای هم به جز سرگرمی برایشان نداشت. محمد پورفیض هم یکی از همین افراد بود، ولی برای من یه گونه ای متفاوت اتفاق افتاد.

از تازه کار تا رهبری

بعد از شروع این بازی با جست و جو در گوگل و پرس و جو از بازی کنان قدیمی سریعا بازی را یاد گرفتم و حضور فعال در همه جلسات تایین استراتژی شبانه با رهبران بزرگ بازی داشتم.

کم کم به جای رقابت برای عضو شدن در اتحاد های برتر بازی، خود به عنوان یک رهبر، ایجاد اتحاد می کردم و شروع به عضو گیری و محول کردن وظیفه به افراد اتحاد. کم کم توانستم با رهبر منطقه روابطی دوستانه برقرار کنم و اسم محمد پورفیض و souron در بین بازیکنان پیچید.

نفوذم را در این بازی بین همه زیاد کردم. این صحبت ها در حال حاضر برای شما شاید مسخره به نظر برسد ولی در آن زمان بالای صد هزار نفر بازیکن فعال در سایت تراوین وجود داشت و کسی که در چند ماه خودش را در بین آن همه بازیکن حرفه ای به صد بازیکن برتر برساند و با رهبر منطقه در ارتباط باشد در بازی به این جدی برای همه یک آرزو بود. هر چند که من در آن زمان بین 16 تا 17 سال سن داشتم.

در همان تب و تاب بالای بازی روزی چشمم به سایت تراوین دیگری خورد که آن هم یک سایت ایرانی بود. برایم عجیب بود و وارد آن شدم و بازی را شروع کردم و دیدم کیفیتش کمی از سایت اصلی پایین تر است ولی همه چیز تقریبا همان است. و حدود هزار نفر در بازی فعالیت میکنند.

با یک جست و جوی ساده در گوگل متوجه شدم که میشود اسکریپت این سایت تراوین را خریداری کرد و با خرید یک دامنه و راه اندازی در یک هاست، من هم میتوانم یک سایت تراوین بسازم. چراغ که چه عرض کنم یک پراژکتور بزرگ در ذهنم روشن شد. من هم میخواستم سایت تراوین خودم را داشته باشم.

شروع درآمدزایی از علاقه

با خودم گفتم من این همه زمانم را در این بازی سپری میکنم چرا حداقل درآمدی از صرف این همه زمان نداشته باشم.

از فیلم های آموزشی موجود در اینترنت استفاده کردم و کار با پنل هاست را یاد گرفتم و اسکریپت بازی را خریداری کردم و  من هم سایت خودم را راه اندازی کردم. باز هم با جست و جو در اینترنت روش های بازاریابی اینترنتی را یاد گرفتم و برای سایت تراوین خود، تبلیغات اینترنتی گسترده کردم.

به این صورت بود که کسانی که بازی می کردند و از بازی سکه طلا خریداری می کردند برای من موجب درآمد میشد. درواقع خرید سکه آن ها برایم مستقیما سود بود.

حدود یک ماهی گذشت و همه بازیکنان تراوین به یکباره به این کار علاقه نشان دادند و دیگر سایت های تراوین آنقدر زیاد شدند که این موضوع به شکلی لوس شد. و درآمدزایی از آن به شدت پایین آمد. البته به جز سایت اصلی تراوین که کماکان توسط بازیکنان، با جدیت دنبال می شد.

من هم سایت تراوینم را به دلیل پایین آمدن درآمدش رها کردم. ولی من راهم را پیدا کرده بودم. (کسب درامد اینترنتی و طراحی سایت)

لازم به ذکر است که سایت تراوین زمانی به خاطر دزدی و غارت برای رشد در بازی، به دلیل ایجاد فرهنگ غلط در جامعه جوانان، فیلتر شد ولی پس از چند سال دوباره رسما مشغول به کار شد.

اما  در دنیایی که همه در گوشی های خودشان انواع بازی های هیجان انگیز را دارند، دیگر مانند سابق نتوانست نظر همه را به خودش جلب کند. بعد از تحریم های آمریکا سرور های تراوین ایران منتقل شدند و سایت تراوین ایران رسما برای همیشه از ایران خداحافظی کرد. سایت اصلی این بازی که به گمانم آلمانی باشد هم اکنون برای آیپی های ایرانی فیلتر است.

انصراف از زندگی دیکته شده

بعد از همه این اتفاق ها من که از کالبد souron به محمد پورفیض برگشته بودم و به تازگی وارد دانشگاه و رشته عمران شده بودم، از رشته خود انصراف داده و به رشته کامپیوتر رفتم تا طراحی سایت را به صورت حرفه ای یاد بگیرم.

بعد از گذراندن چند ترم از آنجا هم انصراف دادم تا وارد بازار کار شوم. نمی خواستم وقتم را با خواندن دروس عمومی و حتی تخصصی نامربوط به علاقه ام تلف کنم. و اگر کمی هم واقع بینانه به موضوع نگاه کنیم، به نظر شخص من درس خواندن در دانشگاه های ایران فقط و فقط اتلاف وقت و هزینه است.

درخانه می نشستم و با تبلیغات در سایت های مختلف، خود را به عنوان طراح سایت معرفی میکردم و با مذاکره با آن ها در یاهو مسنجر، توافق میکردیم و سایت مورد نظرشان را میساختم و تحویلشان میدادم. بیشتر مواقع هم درخواست سرور تراوین داشتند.

و من بازار خودم را پیدا کردم…

شروع طراحی سایت

حداقل هفته ای سه یا چهار سفارش راه اندازی سایت تراوین داشتم و من هم که دستم راه افتاده بود، به سرعت سایتشان را آماده میکردم و تحویلشان میدادم.

کم کم زبان های برنامه نویسی html و css خود را تقویت کردم تا بیشتر به کارم بیاید. و یاد گرفتن زبان های جاوا اسکریپت و php در اولویتم بود. ولی با آشنا شدن با سیستم قدرتمند مدیریت محتوا وردپرس، قالب ها و پلاگین هایش، برنامه نویسی را فراموش کردم و با ابزار های این سیستم مدیریت محتوا کارم را ادامه دادم.

مدتی با راه اندازی سایت pourfyezcv که مخفف رزومه محمد پورفیض است، اقدام به سفارش طراحی سایت با برند اسم خود یعنی همان محمد پورفیض کردم.

متاسفانه چند سالی به دلیل فعالیت در نتورک مارکتینگ و کار های مرتبط با فروش برای کسب درآمد، از طراحی سایت و نوشتن رمان فاصله گرفتم. ولی به دلیل اینکه باور دارم اگر شغلی که داریم از روی علاقه نباشد پیشرفت زیادی هم نمیکنیم و کلا به موفقیتی که دوست داریم نمی رسیم، تصمیم گرفتم دوباره کار طراحی سایت و نوشتن رمان، که در پست بعدی مفصل درباره اش صحبت میکنم را شروع کنم.

در حال حاضر سایت seemp که به معنی دیدن محمد پورفیض است و درواقع اشاره به دیدن موضوعات پیرامون محمد پورفیض و همچنین رزومه کاری من دارد را طراحی کردم به منظور ادامه کار طراحی سایت به صورت جدی تر از قبل.

رمان فانتزی

مهارت ها

در حال حاضر مهارت هایی مثل طراحی سایت با وردپرس، کار با انواع پلاگین هایش و طراحی های خلاقانه مانند صفحه اصلی سایت که به طور کامل با پلاگین revolation slider طراحی شده، با همین افزونه انجام می دهدم. همچنین سئو وردپرس، با تسلط کامل به پلاگین yoast seo و تولید محتوا به صورت حرفه ای، کار با گوگل کنسول و گوگل آنالینیکس، نوشت رمان که منظور همان رمان فانتزی میتراکانا است و تولید محتوا، از جمله مهارت هایی هستن که در این مسیر کسب کردم. و اما با راه های بالا بردن اینگیجمنت در اینستاگرام و چگونگی رفتار الگریتم های اینستاگرام خصوصا قسمت اکسپلورر و هشتگ ها هم آشنایی زیادی دارم.

امیدوارم سرتان را درد نیاورده باشم. سعی کردم در این مقاله نحوه ورود خود به دنیای طراحی سایت را با شما در میان بگذارم. تا هم کمی شما با محمد پورفیض آشنا شوید و کمی هم من با شما از طریق نظراتتان درباره این مقاله آشنا شوم. در مقاله بعدی نحوه ورود خود به دنیای نویسنگی و چگونگی نوشتن رمان فانتزی میتراکانا را با شما درمیان میگذارم. دلیل اصلی راه اندازی وبلاگ محمد پورفیض همین است. در ضمن رمان میتراکانا با سیستمی کاملا متفاوت از رمان های دیگر منتشر میشود که میتوانید این رمان فانتزی را به صورت سه بعدی در فضای اینترنت ( سایت خود رمان میتراکانا که در حال راه اندازی است ) بخوانید.

اگر این مطلب را دوست داشتید، میتوانید در شبکه های اجتماعی بالا برای دوستانتان بفرستید.

اینستاگرام من

This error message is only visible to WordPress admins

Error: Access Token for mohammadpourfeyz is not valid or has expired. خبرخوان به روز نمی شود

There's an issue with the Instagram Access Token that you are using. Please obtain a new Access Token on the plugin's Settings page.

نوشتهٔ پیشین
محمد پورفیض و استارت وبلاگ
نوشتهٔ بعدی
رمان فانتزی میتراکانا را چطور نوشتم

پیشنهاد میشود پست های زیر هم بخوانید

محمد پورفیض

4 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • یاد‌ تراوین‌ بخیر ‌واقعا خاطرات زیادی ‌برام‌‌ زنده شد

  پاسخ
 • تراوینر
  1399-09-21 13:51

  سلام اسکریپت تراوین ورژن جدید دارید؟؟؟؟

  پاسخ
  • محمد پورفیض
   1399-10-04 22:33

   سلام دوست عزیز
   من چندین سال هست که دیگه نه تراوین بازی می کنم و نه از سایت و اسکریپتش خبری دارم

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست